Dağ Bisikleti : Bisikletin De Ekstremi Olur

Havada özgürce uçarak, yüksek kayalara sabırlı bir şekilde tırmanarak, paraşütlerle veya özel kıyafetlerle yeryüzüne doğru süzülerek, çok yüksek mesafelerde ip üstünde yürüyerek ve başka birçok şekilde yapılıyor ekstrem sporlar. Aynı zamanda bisikletle de, gerek engebeli arazilerde havalanarak, gerek de yüksek dağlardan ve zorlu parkurlardan hızlı bir şekilde inilerek de… Ekstrem sporun bu türüne ise “dağ bisikleti” adını veriyoruz. Dağ bisikletçiliği, engebeli arazilerde, yüksek dağlarda veya özel tasarlanmış zorlu parkurlarda yapılan bir bisiklet disiplini. Dağ bisikletçiliği , diğer bisiklet çeşitleriyle benzerlik taşımakla beraber zorlu parkurlarda bisikletin dayanıklılığını ve performansını arttırmak için özel olarak tasarlanan bisikletler ile yapılıyor.

Bu spor da, diğer ekstrem sporlar gibi, yapmanın bir hayli zor ve riskli olduğu, eğitim, deneyim ve yetenek gerektiren bir spor. Dağ bisikletçiliği, dayanıklılık, denge, bisiklet kullanma becerisi ve yüksek bir özgüven ister. Uzman bisikletçiler hem dik iniş hem de dik tırmanşlarda kendilerini geliştirirler. Özüvenli olmak kadar cesaret sahibi olmak da gerekir. Öte yandan, spor genellikle şehirden uzak dağlık alanlarda yapıldığı için, sporcuların bisikletin mekaniği üzerine de bilgi sahibi olması şarttır. Çünkü lastik patlamaları, ekipmanların zarar görmesi sık sık yaşanır bu sporda.

Dağ Bisikleti Disiplinleri

Dağ bisikleti birçok ayrı disiplin altında yapılıyor. Bunların en popüler olanlarından bazıları Cross Country, Downhill, Freeride ve Dirt Jumping kategorileri.

Cross Country, bugün olimpiyatlarda yer alan tek dağ bisikleti disiplini. Tırmanma ve inişlerin yer aldığı çeşitli araziler üzerinde bir parkuru en kısa sürede bitirmek amacıyla yapılır Cross Country. Bu tür diğer disiplinlerin aksine teknik beceriden ziyade fiziksel dayanıklılık ve güç ister.

Bir diğer dağ bisikleti kategorisi olan Downhill, yalnızca iniş içeren bir disiplin. Downhill’de çok dik arazilerden çok hızlı bir şekilde iniş yapılır. Dolayısıyla bu disiplindeki sporcular çok iyi bir vücut hakimiyeti, denge, aerobik uygunluk sahibi olmalıdırlar. Downhill, dağ bisikleti disiplinleri içerisinde sakatlanma derecesi ve riski en yüksek olanı, dolayısıyla da en ekstrem ve tehlikeli dağ bisikleti disiplini.

En popüler disiplinlerden biri ise Freeride. Genellikle snowboard için kullanılan Freeride terimi, dağ bisikletinde doğal arazide belirlenen bir rotayı, ki bu rotalar atlama, dar ve tehlikeli yerlerden geçme gibi zorluklar da içerir, takip etme ve en kısa sürede bitirmeyi amaçlayan disiplinin adıdır.

Toprakla şekillendirilmiş, engebeli zemin üzerinde bisikletle birlikte havalanma ve ardından iyi bir inişin amaçlandığı disiplin ise Dirtjumping. Downhill kategorisi ile birlikte izlemenin en keyif verdiği disiplin diyebiliriz Dirtjumping için.

Dağ Bisikletçiliğinin Başlangıcı ve Günümüzdeki Haline Evrilmesi

Yol dışı kullanım için özel olarak yapılan bisikletlerin ilk örneklerine 19. yüzyılın sonlarında rastlarız. Aynı zamanda bu tip bisikletler askeri amaçlarla da kullanılır. Örneğin 1891 yılında İsviçre ordusu yol dışı kullanım için bir bisiklet alayına sahipti.

Geçtiğimiz yüzyılın ilk yarısında, yol bisikletçileri kışın formda kalmak için “cyclo-cross” yaparlardı. Toprak veya çim arazilerde ve engebeli alanlarda yapılan bu spor, 1940’larda yapılan ilk dünya şampiyonası ile kendi başına bir spor haline geldi. 1951-1956 yılları arasında Fransa’da “Parisliler Kros Bisiklet Kulübü (VCCP)”, 21 bisikletçi tarafından kuruldu ve dağ bisikletinin, “özerk” bir spor olarak temelleri Paris’te atıldı.

1966’da Gwynn isimli bir bisiklet meraklısı, bugünkülere benzer bir bisiklet parkuru inşa etti ve burada bisiklet sürme işine “dağ bisikleti” adını vererek bu kavramı ilk kez kullandı.

Günümüzdeki, arazide kullanıma uygun olan dağ bisikletlerini, 70’li yıllarda İngiltere’de Geoff Apps isimli motosiklet sürücüsü geliştirdi. Apps tarafından, ıslak ve çamurlu arazilerde kullanıma uygun tasarlanmış hafif bisikletlere, yine bu araziler için uygun tipte lastikler takıldı ve tasarım bugünkü haline yaklaştırıldı.

Dağ Bisikleti de Falcon Fest’te

4-9 Ağustos tarihlerinde Samsun Vezirköprü’deki Şahinkaya Kanyonu’nda düzenlenecek olan 2. Falcon Fest kapsamında, birçok ekstrem spor dalı gibi Dağ Bisikleti de yer alacak. Karadeniz’in engebeli arazilerindeki zorlu parkurlarda, sporcular bisiklet üzerindeki yeteneklerini ve dayanıklıklarını test edecekler.