Hızlandırılmış Paraşüt: Paramotor

Paramotor sözcüğü, tahmin etmesi pek de zor olmasa gerek, paraşüt ve motor kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Aynı şekilde paramotor aleti de paraşütün ve motorun bir araya gelmesiyle oluşuyor. Paramotor, bilinen yamaç paraşütünün bir motor ile güçlendirilmiş hali. Havada uçuyor olmanın heyecanına biraz hız ile takviye yapılarak son derece keyifli bir ekstrem spor elde ediliyor.

İki temel tip paramotor kullanılıyor bugün. Ayak üzerinde kalkış modeli ve tekerlek üzerinde kalkış modeli. İlkinde motorlu bir pervane pilotun sırtına yerleştiriliyor. İkincisinde ise bir ya da iki kişilik koltuğun olduğu, üç veya dört tekerlekli küçük arabalar mevcut. Her ikisinde de motorlu düzenek paraşütün sağ ve sol kısmına bağlanıyor.

Ortalama bir paramotor havada 40 km/s hızla hareket edebiliyor. Motorlar genellikle 80 cc ile 350 cc arasında hacme sahip ve benzinle çalışıyor. Her ne kadar elektrikli motorlar da bu spor için kullanılmaya başlansa da uçuş süresini önemli ölçüde azalttığı için pek tercih edilmiyorlar.

Tipik bir paramotor yaklaşık 23 kg olmakla beraber 18-34 kg arasında ağırlıklara sahip paramotorlar da kullanılıyor. Paramotorun kanadı ve motorun boyutu pilotun ağırlığına göre değiştirilir.

Pilotlar ellerindeki araç sayesinde gaz işlevi gören bir tuşa basarak paraşütü uçurup hızlandırıyorabiliyor. Yavaşlama ise, tıpkı yamaç paraşütünde olduğu gibi paraşütün gövdesi sayesinde yapılıyor. Paramotorlarda kullanılan kanatlar, hız için tasarlandıklarından, sıradan bir yamaç paraşütü kanatlarından daha gelişmiştir.

Bir paramotoru kullanmanın en zor yönü, inişler ve kalkışlar sırasında kanatları kontrol etmek. Paramotor pilotları eğitim alırken ilk başta motorsuz bir şekilde, havadayken kanatları kontrol etmeyi öğrenir. Kiting olarak adlandırılan bu süreç, paramotor pilotu olmanın en zor ve karmaşık kısmıdır.

Ülkemizde yamaç paraşütü sporu, özellikle turistik bölgelerimizde oldukça yaygın fakat aynı şeyi paramotor için söylemek güç. Samsun Vezirköprü’de 4-9 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Falcon Fest, paramotor sporunu keşfetmek ve havada uçan bu motorlu paraşütleri izlemek için çok güzel bir fırsat olacak.