Kitesurf: Paraşütlü Sörf

Kitesurf, içinde wakeboard, snowboard, rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, kaykay, ve yelken sporlarını barındıran bir kombinasyon. Basitçe tanımlayacak olursak, suda basit bir sörf tahtası üzerinde yamaç paraşütüne benzer bir paraşüt kullanarak hareket edilen bir ekstrem spor türü.

Bir kiteboard sporcusu, elle kontrol edilebilir büyük bir uçurtma yardımıyla su üzerinde sörf yapar. Kiteboard’un “freestyle, freeride, speed, wakestyle, big air” gibi farklı kategorileri vardır. “World Sailing” verilerine göre, 2012 yılında dünya üzerinde bu sporla ilgilenen yaklaşık 1.5 milyon kişi vardır sporun dünyada 250 milyon dolarlık bir pazar hacmi bulunmaktadır.

1903 yılında, Samuel Cody isimli, havacılık işleri ile ilgilenen bir komedyen; güçlü bir uçurtma geliştirerek, bir tekne üzerinde bu uçurtma yardımıyla Manş Denizi’ni geçer ve sporun öncülerinden olur. Cody’nin bu macerası bugünkü kitesurf’e oldukça benzeyen bir aktiviteydi.
1970’lerin sonunda çok hafif malzemeler olan kevlar ve polietilenin kullanılmaya başlanmasıyla daha kolay, dolayısıyla daha iyi kontrol edilebilen uçurtmalar yapılmış ve bunlar su sporlarının gelişimine katkıda bulunmuştur.

Kitesurf, Hollandalı Adrianus Panhuise’nin Ekim 1977’de sporun patentini almasıyla bugünkü halini alır. İlerleyen yıllarda teknolojinin gelişmesiyle beraber sporda kullanılan malzemeler daha da geliştirilir. Milenyumun sonunda, 1998’de kitesurf, mağazalarda ekipmanlarının çoğalması ve tüm dünyada bazı okullarda sporun öğretilmesi ile birlikte popülaritesini arttırır, bir ekstrem spor olarak kabul görür. İlk kitesurf yarışması Eylül 1998’te yapılır ve Flash Austin tarafından kazanılır.

Mayıs 2012’de Kitesurf 2016 Rio Yaz Olimpiyatları’nda yer alacak bir olimpik spor olarak kabul edildi. Fakat Kasım 2012’de Dünya Yelken Federasyonu bu kararı bozdu ve bu sporun rüzgar sörfünün olimpiyatlardaki yerini alması en azından 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar ertelendi.

Kitesurf Rekorları

En dikkat çeken rekor kategorilerinin zıplama ve hız rekorları olduğu söylenebilir. Güncel zıplama rekoru, Şubat 2017’de Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde Nick Jacobsen tarafından kırıldı. Jacobsen, 40 knotluk (1 knot = 0,514 m/s) rüzgar altında 8,5 saniye havada kalarak 28,6 m yüksekliğe ulaştı ve rekoru eline geçirdi.

Güncel hız rekoru ise Fransız Alex Caizergues’e ait. Sporcu, Kasım 2017’de Fransa’da 57,57 knot, yani 107,36 km/s hıza ulaştı. 50 knot barajını geçen ilk sporcu olan Sebastian Cattelan, Ekim 2008’de 50 knotun üzerine çıkmıştı.

Falcon Fest’te Kitesurf

Dünyada kitesurf için en ideal bölgeler, dolayısıyla sporun en çok yapıldığı yerler, Havai’deki Maui, İspanya’daki Tarifa, Brezilya’daki Cumbuco ve Mısır’daki Nabq Bay. Türkiye’de ise diğer su sporları gibi İzmir Alaçatı’da popüler bir spor kitesurf. Alaçatı’nın yanı sıra, Samsun Vezirköprü’deki Şahinkaya Kanyonu da yeni bir durak bu spor için. 4-9 Ağustos tarihlerinde Şahinkaya Kanyonu’nda düzenlenecek olan 2. Falcon Fest kapsamında, bu yıl ilk kez izleyebileceğiz kitesurf’ü.