Projects - KANO/DRAGON BOT/SUP

KANO/DRAGON BOT/SUP


Proje Açıklaması

KANO
Kano sprint yarışı, sporcuların durgun bir su üzerindeki kanolarda kürek çekerek, belli bir mesafeyi en kısa sürede bitirmeye çalıştıkları ekstrem spor dalıdır. Yarışlar kano üzerindeki sporcu sayısı ve yarışılan mesafenin uzunluğuna göre farklı kategorilere ayrılır. Günümüzdeki modern kanolar, ağırlığı minimize etmek amacıyla karbon fiberden ve/veya yüksek performanslı fiber camlardan imal edilmektedir. Sportif mücadele amacıyla yapıldığı kadar keyfi olarak da yapılan bu spor da diğer ekstrem sporlar gibi meraklılarını 4-9 Ağustos tarihlerinde Falcon Fest’e bekliyor.

DRAGON BOT
Dragon Bot yarışları, kökleri Çin’in güneydoğusuna dayanan oldukça eski bir spordur. Her birinin başında tahtadan oyulmuş, çeşitli renklerde ejderha başı bulunan botlarda 10 veya 20 sporcu kürek çeker. Her botta davul ve gonk sesleri yarışmaya renk ve heyecan katar, bunlara oyuncuların bağırışları eşlik eder. Dünya’da IDBF ve ICF olmak üzere iki federasyonu bulunan Dragon Bot yarışı genellikle 200 veya 250, 500, 2000 ve 4000 metre mesafelerinde yapılır; erkek, kadın ve karışık olmak üzere 3 ayrı kategoride düzenlenir. Samsun Falcon Fest’te ise Türkiye’de ilk defa “13 Km En Uzun Mesafe Dragon Bot Yarışı” düzenlenecektir. İlk zamanlarda ahşaptan yapılan botlar, günümüzde ağırlığı azaltmak amacıyla karbon fiberden ve diğer hafif materyallerden imal edilmektedir. Bu yarışın, üçüncü asra dayanan eski hikayesi, 1980’li yıllarda Avrupalılar tarafından duyulur ve spora karşı eski kıtada da bir ilgi oluşur. Dragon Bot yarışı, Türkiye’de günümüzde yeni yeni popüler hale gelmeye başlayan bir spordur.

SUP
“Stand Up Paddle Boarding” ya da kısa adıyla “SUP”, ilk olarak Havai’de yapılmaya başlanan bir ekstrem spor dalı. SUP’u geleneksel kayık ile modern sörf sporları arasında bir yere konumlandırmak mümkün. Sporcular, sörfün aksine bir dalga gelene kadar oturmuyor, sürekli ayakta kalarak kürek yardımıyla kendilerini su üzerinde yönlendiriyorlar. Falcon Fest, son yıllarda popüler hale gelmeye başlayan bu yeni spor dalını ülkemizde keşfetmek isteyen ekstrem spor meraklıları için büyük bir fırsat.