Projects - KITESURFING

KITESURFING


Proje Açıklaması

Kitesurf ya da kiteboard olarak da bilinen bu spor, windsurf, surf, su kayağı, yamaç paraşütü sporlarının özelliklerini bünyesinde barındırır. Sporcular değişik jimnastik kombinasyonlarla bu sporu birleştirebilmektedir. Çoğunlukla Alaçatı gibi bol rüzgar alan kıyılarda yapılsa da bu sene ilk defa Falcon Fest bünyesinde Şahinkaya Kanyonu’nda da uygulanacaktır.

Özel tasarlanmış güçlü bir uçurtma, uçurtmaya bağlanılan özel kemer sistemi ve board’dan oluşan ekipmanlarla sörfçünün su üzerinde kaymasını sağlayan bir spor dalıdır. Büyük bir hızla yaygınlaşan ve popülerliği artan kitesurfing, dünyada da çok yenidir. Teknolojinin etkisiyle sürekli geliştirilen tasarımlar, malzeme ve güvenlik sistemleri bu sporun yaygınlaşmasına ve daha güvenli hale gelmesine büyük katkı sağlamıştır.

Çeşidine göre 2 ya da 4 iple uçurtma, gövdedeki kontrol kitine bağlanır. Bu iplerle uçurtmayı kontrol edebilirsiniz. Diğer bir ekipman ise board yani kayağınızdır. Başlangıç için iki yönlü kayaklar önerilir. Bizde bu spor on yıldan uzun bir süre önce Alaçatı da başlamıştır ve hızla Türkiye’nin birçok kıyısına yayılmıştır.