Projects - TRIATLON

TRIATLON


Proje Açıklaması

Triatlon kelime kökeni olarak üç branşın bir arada yapıldığı spor demektir. Bu branşlar sırasıyla yüzme, bisiklet ve koşudur. Bireysel bir spor olan triatlonda her sporcu kendi zamanlamasını ve kıyafet değişimlerini yapar. Bu sporda başarılı olabilmek için üç aşamayı da iyi zamanlamalarla bitirmek gerekiyor.

Taktiksel ve teknik yaklaşımlar başarının anahtarıdır. Hangi spora daha çok ağırlık verileceği nasıl bir strateji uygulanacağı tamamen sporcunun planlamasına bağlıdır. Triatlonun her aşamasında farklı bir kas grubu çalıştırılır. Yüzme göl, deniz, ırmak gibi doğal parkurlarda yapılır ve normal standart havuz yarışlarında uygulanan stiller yerine yunus vuruşu tekniği uygulanır. Ardından bisiklet de tamamen klasik bisiklet formunun dışındadır. Bisikletin tutma kolu havalı kol şeklindedir ve aerodinamik avantajlar sağlar. Lastikleri ve sele duruşu sporcunun bir sonraki yarışta kullanacağı kasların minimum düzeyde yorulması üzerine tasarlanmıştır. Ancak bazı draft serbest yarışlarda normal yol bisikleti kullanılır.

Olimpiyatlarda uygulanan mesafeler yüzme (1.5 km), bisiklet (40 km) ve koşu (10 km) olarak belirlenmiştir. Ancak triatlonun kısa(sprint) ve uzun mesafe gibi kategorileri de bulunuyor. 5 Ağustos tarihinde Samsun şehir merkezinde düzenlenecek triatlon yarışları kısa, olimpik ve uzun mesafe olarak üç ayrı kategoride koşulacak. 9 ülkeden 350 sporcunun katılacağı triatlon yarışları, uzun mesafe triatlonun Türkiye’de ilk kez yapılacak olması, Türkiye’de bu sporun 30. yılı olması ve bu sporu ilk icra eden kişi merhum Nihat Aydın anısına yapılması ile birlikte birçok açıdan önem kazanıyor.