Projects - YAMAÇ PARAŞÜTÜ

YAMAÇ PARAŞÜTÜ


Proje Açıklaması

Yamaç paraşütü, hava araçları arasında en hafifidir. Çok az teçhizat içeriyor ve maliyetin diğer bir çok havacılık sporuna göre düşük olması tercih sebepleri arasındadır. Türkiye’de 3000-4000 metre yüksekliklere kadar çıkılabilen ve ortalama 300 km gidilen bu spor bu sene Falcon Fest bünyesinde Şahinkaya Kanyonu’nda ilk kez uygulanacaktır.

Yamaç paraşütlerinin kumaş kısmına kanat ya da kanopi adı verilir. Temel olarak önlerinde açıklık bulunan iki kumaş katman arasına paraşütün ön kısmında bulunan hücre ağzından uçuş sırasında hava dolmasıyla uzun süre havada kalabilir. Hava geçirgenliği yeni bir kanatta sıfırdır. Tamamen ıslanmadıkça su da geçirmez. Her yamaç paraşütü sporcusunun yedek paraşüt kullanması gerekir ve hayati öneme sahiptir. İpler, taşıyıcı kolonlar, kask, GPS cihazı, vanometre, rüzgar ölçer de sporcuların uçuşlarda yanına alması gereken diğer malzemelerdir.

Türkiye yamaç paraşütü rekoru Hakan Akçalar’a ait olup 345 kmdir. Kahramanmaraş’ta başladığı uçuşunu Mardin, Kızıltepe’de sonlandırmıştır.

Çok yüksek uçuş noktaları ve havada kalış süresinin uzunluğu bu sporun tehlikeli olduğu izlenimini yaratsa da doğru eğitim ve teçhizatla tehlike oldukça azaltılabilmektedir.