Türkiye’nin En Yüksek Uçurum Atlayışı

Türkiye’nin en yüksek uçurum atlayışı yapılan noktası Şahinkaya Kanyonu’nda bulunuyor. Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel Basejump sporcusu Cengiz Koçak, Ekim 2016’da 324 metre yükseklikten atlayarak Türkiye’nin en yüksek uçurum atlayışı rekorunu kırmıştı.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan Şahinkaya Kanyonu, Falcon Fest etkinlikleri başlamadan önce adrenalin dolu bir gösteriye sahne  olmuştu. Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel Basejump sporcusu 35 yaşındaki Cengiz Koçak, doğa harikası kanyondan atlayan ilk kişiydi. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen proje kapsamında, 5 Ekim 2016’da 324 metre yüksekten serbest atlayış yapan Koçak, bu atlayışıyla 299 metre olan Erzurum Uzundere’deki atlayış rekorunu kırmıştı.

Atlayışı gerçekleştirdikten sonra açıklamalarda bulunan Koçak, “Bu kanyonun önemi, daha önce burada hiç atlayış yapılmamış olmasıdır. Benim işim de daha önce atlanmamış yerleri bulup, atlayış gerçekleştirmek önemli. Projemin adı ’Yüksek Şehirler Arıyorum’. Şahinkaya Kanyonu’nu birisinden duyarak geldim. Daha öncesinde burayı bilmiyordum. Kanyonun içerisinden geçerken iki tane atlayış noktası buldum ama yerden gördüğüm atlayış noktalarına ulaşamadığımız için oradan atlayamadık. Buna rağmen daha güzel bir yer bulduk. 324 metre yükseklikte yeni bulduğum bir yerden atladım. Türkiye’deki en yüksek uçurum atlayışını 299 metreyle Erzurum Uzundere’de yine ben yapmıştım. Bana, ‘Başka yüksek bir yerden atlama, buranın adı kalsın’ demişlerdi ama burayı buldum. Şu an burası Türkiye’nin atlayış yapılan en yüksek uçurum noktası oldu. Adını ‘Nobad’ koydum. Yüksekliği 324 metre. Bu atlayışta bana destek olan Samsun Büyükşehir Belediyesi ve diğer herkese teşekkür ediyorum. Planım aslında bota inmekti. Rüzgarın artması, atlayış saatinin geçmesi ve benim kişisel hatalarım feribota inmemi engelledi. Kanyona indim. Her şey yolunda. Çok güzel bir atlayış oldu. Bu atlayış noktasının adını Nobad koydum. Nobad, göçebe demek. Göçebe bir hayat yaşıyorum. Bu ismi kendimden esinlenerek verdim. Buranın adı artık ‘Şahinkaya Kanyonu Nobad Exit Noktası’ oldu. Bir süre sonra burada uluslararası çapta çok güzel işler yapılabilir. Burayı adrenalin kanyonu yapmak için yetkilerle görüşeceğiz”  demişti.

Koçak’ın yaklaşık iki yıl önce yaptığı atlayış ile popülaritesini arttıran Şahinkaya  Kanyonu, Mayıs 2017’den sonra ikinci kez bu yıl Türkiye’nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivaline ev sahipliği yapacak. 4-9 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Falcon Fest kapsamında Basejump ile birlikte birçok başka ekstrem spor da ekstrem spor meraklıları ile buluşacak.

https://youtu.be/csTr5yWmzFI