Türkiye’nin İlk Ekstrem Spor Festivali Samsun Falcon Fest Başladı

Türkiye’nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği  (SAMTAB) işbirliğiyle başladı. 9 Ağustos tarihine kadar sürecek festival Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda düzenlenecek. Festivalde Vezirsuyu Tabiat Parkı ve Şahinkaya Kanyonu olmak üzere iki ayrı alanda etkinlikler gerçekleşecek. Samsun Triatlonu ise 5 Ağustos Pazar günü Atakum’da yapıldı.

 Festival, 4-9 Ağustos tarihleri arasında Kano, Dragon Bot, Yamaç Paraşütü, Paramotor, BASE Jump, Slackline/Highline, Kaya Tırmanışı, Trekking ve Dağ Bisikleti branşlarının yanı sıra konserlerle katılımcılara çeşitli etkinlikler sunuyor. Festivalin ilk gününde zorlu hava koşullarına rağmen tüm dallarda etkinlikler gerçekleşti.

Uluslararası Falcon Fest ikinci kez Samsun Büyükşehir Belediyesi ve SAMTAB tarafından Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda 4-9 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Falcon Fest’in ilk gününde dokuz dalda etkinlikler düzenlendi. Festivalin açılışını Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptı.

Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası ekstrem sporlar festivalinin ikinci yılında Kano, Dragon Bot, Yamaç Paraşütü, Paramotor, BASE Jump, Slackline/Highline, Kaya Tırmanışı, Trekking ve Dağ Bisikleti olmak üzere 10 spor dalında 14 ülkeden her biri alanlarında uzman yaklaşık 620 sporcu katılıyor.

Şahinkaya Kanyonu festivalin açılış gününde Kano ve Dragon Bot Kanyon Geçişi, Basejump, Rope Jump, Yamaç Paraşütü, Paramotor, Highline, Kaya Tırmanışı ve Trekking etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

Vezirsuyu Tabiat Parkı’ndaki etkinlikler ise festivalin açılış gününde Dağ Bisikleti Yarışı ile başladı. Festivalde kano etkinliği, bisiklet gezisi ve slackline etkinlikleri 9 Ağustos’a kadar devam edecek. 7-9 Ağustos tarihleri arasında katılımcılar, düzenlenen pilates ve egzersiz aktivitelerine de katılabilecek. Vezirsuyu Tabiat Parkı aynı zamanda festival boyunca birçok grubun konserlerine de ev sahipliği yapacak.

Bunlarla birlikte, festival kapsamında 5 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye’nin ilk uzun mesafe triatlonu olan Samsun Triatlonu Çobanlı İskelesi Atakum’da gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında sprint (kısa), olimpik ve uzun mesafe olmak üzere üç ayrı disiplinde yapılan yarışmalara 9 ülkeden 350 uluslararası sporcunun katıldı.