Türkiye’nin İlk Ekstrem Spor Festivali Samsun Falcon Fest Sona Erdi

Türkiye’nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile SAMTAB işbirliğiyle 4-9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. Festivalde Vezirsuyu Tabiat Parkı ve Şahinkaya Kanyonu olmak üzere iki ayrı alanda etkinlikler düzenlendi. Festival kapsamındaki Samsun Triatlonu ise 5 Ağustos’ta Atakum’da yapıldı.

Festival, 4-9 Ağustos tarihleri arasında Kano, Dragon Bot, Yamaç Paraşütü, Paramotor, BASE Jump, Slackline/Highline, Kaya Tırmanışı, Trekking ve Dağ Bisikleti branşlarının yanı sıra konserlerle katılımcılara çeşitli etkinlikler sundu.

Uluslararası Falcon Fest ikinci kez Samsun Büyükşehir Belediyesi ve SAMTAB tarafından Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda 4-9 Ağustos 2018 tarihlerinde düzenlendi. 10 spor dalında 14 ülkeden toplamda 620 sporcunun mücadele ettiği festivalde kano, dragon bot, yamaç paraşütü, paramotor, base jump, slackline/highline, kaya tırmanışı, trekking ve dağ bisikleti etkinlikleri gerçekleşti.

Festival kapsamında Türkiye’nin en önemli doğal güzelliklerinden olan Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda kano ve dragon bot, base jump, rope jump, yamaç paraşütü, paramotor, highline, kaya tırmanışı ve trekking etkinliklerine ev sahipliği yaptı.  Vezirsuyu Tabiat Parkı’nda ise  katılımcılar için kano etkinliği, bisiklet gezisi ve slackline etkinlikleri ile dağ bisikleti yarışı gerçekleşti. Vezirsuyu Tabiat Parkı aynı zamanda festival boyunca birçok grubun konserlerine de ev sahipliği yaptı.

Bunlarla birlikte, festival kapsamında 5 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye’nin ilk uzun mesafe triatlonu olan Samsun Triatlonu Çobanlı İskelesi Atakum’da gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında sprint (kısa), olimpik ve uzun mesafe olmak üzere üç ayrı disiplinde yapılan yarışmalara 9 ülkeden 350 uluslararası sporcunun katıldı.

Festivalin En Genç Sporcusu Nisa Nur
Festivalin en genç katılımcısı ise babası Şenol Özdemir ile 13 kilometrelik deniz kanosu parkurunu SUP ile geçen Nisa Nur Özdemir oldu. İleride dünyayı bisiklet ile dolaşmayı hedefleyen ekstrem spor tutkunu genç  Nisa Nur Özdemir, “Festivalden çok keyif aldım. Babam sayesinde birçok sporu yapabiliyorum. İleride de dünyayı bisiklet ile dolaşmak istiyorum” dedi.